Вітальне слово Владики Іларіона учасникам конференції

Високоповажний пане-Ректоре, Всечесні отці, шановні професори, викладачі, наукові діячі, студенти!

Христос Воскрес!

Перебуваючи з усією повнотою Православної Церкви у світлі предивної Пасхи, ми заглиблюємось у таємницю спасенних днів життя Сина Божого і стаємо підкріпленими силою Воскреслого Христа проти будь-якої неправди і ворогів видимих і невидимих. У день світлого Христового Воскресіння ми з особливою силою відчуваємо Христову любов та свою причетність до великої тайни Викуплення. Відчуваємо, що ми не самотні на цьому світі, що Господь з нами та завжди допомагає нам. Про це слід пам’ятати саме сьогодні, коли святкування Пасхи Христової відбувається у важкий для нашої країни час, коли сили зла докладають багато зусиль, щоб знищити нас. Проте саме сила віри допомагає нам сьогодні достойно зустріти різні проблеми нашого часу та дати їм рішучу відсіч іменем Воскреслого Христа, Який зміцнює нас. Ця віра відкриває нам глибини Христової Любові до людини і виявляє присутність Бога в усіх подіях нашого життя. Тому в цей доленосний для України час в наші серця не повинні закрадатися сумніви та байдужість. Ми вже показали всьому світу, що з нами Воскреслий Христос, з допомогою Якого український народ переміг злочинний режим з його «беркутами» і «снайперами», не відступив перед «градами», «буками» і найсучаснішою зброєю будівників примарного «рускава міра». І тому, з допомогою Воскреслого Христа, ми переможемо будь-якого супротивника, вирішимо злобу сьогодення, здобудемо єдність народу, розквіт держави та рідну Помісну Православну Церкву. Тому як «разом із Христом страждаємо, так і з Христом воскреснемо», бо «Бог з великої Своєї милості відродив нас воскресінням Ісуса Христа для живої надії» (1 Петр. 1,3).

Саме любов Божа та віра Христова спонукає нас, продовжуючи плідну співпрацю із провідним ВУЗом Рівненщини Рівненським державним гуманітарним університетом в рамках функціонування Центру міждисциплінарних досліджень з питань науки, культури і релігії при Рівненському державному гуманітарному університеті, осмислити надзвичайно складну і доленосну тему в історії буття нашого народу та його Православної Церкви: «Ідея Помісної Православної Церкви в Україні: проблеми та перспективи» (присвяченої 1000-літтю духовно-культурних зв’язків Київської Русі та Святої Гори Афон).

Масштаб цього досвіду допомагає нам оцінити значущість ще одного ювілею, який відзначає православний люд України – 50-ліття перебування на Київській кафедрі Святійшого Філарета Патріарха Київського і всієї Руси-України. Адже за тисячу років християнства на Русі ніхто з архієреїв не очолював Київську кафедру так довго – 50 років. 14 травня 1966 року Філарет був возведений у сан архієпископа і призначений Екзархом України, архієпископом Київським і Галицьким. На зорі 90-х Філарет ініціював створення незалежної від Москви Української Православної Церкви, за що російські ієрархи оголосили йому анафему. Сьогодні Патріарх є одним з найбільш авторитетних діячів в сучасній Україні. Довіра до Церкви є найвищою у суспільстві, і стоїть в одному ряду з довірою до українського війська. За своє життя Патріарх відвідав біля 120 країн. Лише у США, за його словами, побував разів тридцять. Активну діяльність ієрарх не припиняє й досі. Останній закордонний візит Філарет здійснив до Нідерландів. Напередодні референдуму, агітував місцевий політикум за асоціацію з Україною.

Освячений Архієрейський Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату засвідчив, що протягом свого буття, як Помісної Церкви, а особливо в період Предстоятельства нинішнього Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України, наш Патріархат зріс кількісно і зміцнів якісно. Ми маємо до 5 тис. парафій в Україні та закордоном, об’єднані у 35 єпархій, в яких служать понад 3,5 тис. священнослужителів. Єпископат Київського Патріархату налічує 41 архієрея. Ми маємо 6 богословських навчальних закладів, в тому числі дві Богословських академії – у Києві та Львові. У Київському Патріархаті є понад 40 монастирів, в тому числі 3 у Києві.

Під керівництвом Патріарха підготовлено і видано переклади українською мовою Біблії, всіх основних богослужбових книг (понад 20 томів), «Закону Божого», який розповсюджено безкоштовно тиражем понад 750 тис. Видано вибрані Житія святих (8 томів), «Добротолюбіє» в 5 книгах. Розпочато видання Творінь Святих Отців – вже видано 6 томів Творінь свт. Іоанна Золотоустого (в 12 книгах), 2 томи Творінь свт. Василія Великого (в 4 книгах). Видано збірник праць Мужів апостольських та «Точний виклад Православної віри» св. Іоанна Дамаскіна.

Все це свідчить, що у несприятливих зовнішніх умовах, за відсутності повноцінного спілкування з іншими Помісними Церквами Київський Патріархат зростає і міцніє. В цьому ми бачимо вияв Промислу Божого і Його благу волю на те, щоби Українська Православна Церква була Помісною і автокефальною.

При підтримці творчої інтелігенції та наукових кіл, прикладом яого є сьогоднішня конференція, ми впевнено прямуємо шляхом розбудови Київського Патріархату і переконані, що в час, коли зволить Господь, Помісна Українська Церква буде визнана, як автокефальна, досягне повноцінного спілкування з іншими Церквами-Сестрами, а всі нинішні проблеми та негаразди стануть лише надбанням історії.

Тому на завершення вітального слова з особливою подякою і шаною хочу звернутися до ректора Рівненського державного гуманітарного університету пана Руслана Постоловського, який завжди виявляє свою принципову позицію як вірний син України та Української Православної Церкви. Нехай Всемилостивий Господь щедро благословляє Вас і Ваш університет, подає міцне здоров’я, дарує процвітання та допоможе у плідній праці на благо України.

Окрему подяку і найщиріші вітання хочу скласти і пані Людмилі Шугаєвій, доктору філософських наук, професору, завідувачу кафедри філософії Рівненського державного гуманітарного університету, яка незмінно є ініціатором та ідейним натхненником низки заходів у співпраці Рівненської єпархіїі та Рівненського державного гуманітарного університету.

На завершення вітаю всіх учасників наукового заходу і бажаю успіху в нашій конференції, щоб ті результати, які тут вже фактично досягнуті, стали відомими широкому загалу, принесли велику морально-практичну користь суспільству і несли світло у світ.

Христос Воістину Воскрес!